×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Boję się raka płuc

Pytanie nadesłane do redakcji

Mam poważny problem ze sobą. Może zacznę od początku. Jakieś 4 miesiące temu zaczęły mi doskwierać duszności, tzn. nie wiem, czy to mogę nazwać dusznością, ponieważ niby ciężko nieraz oddycham, ale oddycham normalnie (np. mogę w tym czasie normalnie biegać, nie męcząc się, wręcz przeciwnie jest mi nawet lepiej przez chwilę). Tak jak napisałem wcześniej, duszność trwa praktycznie cały dzień. Po położeniu się do łóżka wszystko mija. Wstanę rano do pracy i po 10 minutach znów się zaczyna.. Do tego czuję jakiś delikatny ucisk koło serca oraz pod pachami. Czasem jest lepiej, a czasem cały dzień mi to dokucza. Ale jak np. wyjdę pobiegać, to wszystko mija, oddycha mi się bardzo dobrze, ale po chwili znów wszystko wraca. Cały czas sobie wmawiam, że mam nowotwór płuc, już nie wiem co mam zrobić. Duszność ta również mija po wypiciu %. Rzuciłem nawet palenie. Non stop czytam w Internecie o raku płuc, objawach itd.

Odpowiedziała

lek. med. Iwona Witkiewicz
specjalista chorób płuc
Ordynator Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie
Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc i gruźlicy województwa zachodniopomorskiego

Objawy, które Pan opisuje wydają się wskazywać na nerwicę oddechową, bo duszność związana z organicznymi chorobami płuc z zasady nie ustępuje po wysiłku fizycznym, a wręcz przeciwnie, w większości przypadków nasila się w jego trakcie. Oczywiście jest to tylko domniemanie, bo rozpoznanie nerwicy ustala się po wykluczeniu wszelkich innych chorób płuc, czyli po wykonaniu chociażby podstawowych badań w kierunku chorób płuc, takich jak RTG klatki piersiowej, spirometria z próbą odwracalności obturacji ewentualnie spirometria wysiłkowa, czy też inne badania w zależności od danych z wywiadu i badania lekarskiego.

Jeżeli obawia się Pan raka płuca to warto wiedzieć, że chociaż objawy raka płuc są niecharakterystyczne, tzn. mogą być dokładnie takie same, jak w innych chorobach układu oddechowego, to wstępne rozpoznanie jest dość łatwe do ustalenia, w większości bowiem przypadków guz nowotworowy w tej czy innej formie jest widoczny na zwykłym zdjęciu radiologicznym klatki piersiowej. W mniej licznych przypadkach do ustalenia rozpoznania potrzebna jest tomografia komputerowa klatki piersiowej. Jak z tego wynika, pański problem jest dość łatwy do rozwiązania. Zamiast przeszukiwać Internet, gdzie wiele informacji jest jednak błędnych, trzeba się zgłosić do lekarza i wykonać RTG klatki piersiowej. Prawidłowy wynik RTG klatki piersiowej może w poważnym stopniu rozwiązać pański problem, a jeżeli jednak objawy będą się nadal utrzymywały, lekarz skieruje Pana na kolejne badania, które doprowadzą do ustalenia rozpoznania lub, co bardziej prawdopodobne, wykluczą chorobę płuc.

Gratuluję natomiast decyzji o rzuceniu palenia, która w przyszłości pozwoli uniknąć strachu przed chorobą nowotworową, bo jak wiadomo, dziesięć lat po rzuceniu palenia ryzyko zachorowania na raka płuca spada do połowy ryzyka zachorowania palacza, a ryzyko raka warg i krtani po dziesięciu latach od rzucenia palenie jest takie same jak u osób niepalących.

Piśmiennictwo:

Antczak A. (red.): Pulmonologia. Medical Tribune POLSKA

10.01.2014
Wybrane treści dla Ciebie
  • Rak płuca – rokowania
  • Rak płuc - objawy, przyczyny, rodzaje, badania, leczenie
Inne pytania
  • Rak płuca – rokowania
  • Obustronne zaburzenia perfuzji płuc
  • Skostnienie płuc
  • Nagły duszący kaszel
  • Duszność w pozycji leżącej
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta

Polecają nas