Rak płaskonabłonkowy płuc – rokowania

Rak płaskonabłonkowy płuc – rokowania Oceń:
(2.33/5 z 6 ocen)

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam, niedawno u mojego taty wykryto nowotwór płaskonabłonkowy prawego płuca złośliwy, bez przerzutów na inne organy, guz wielkości 3,5–4 cm plus dwa małe, obok 8 mm, stan ogólny pacjenta bardzo dobry. Lekarz w dokumentacji wpisał III, natomiast poinformował go, że jest to II. Niestety guz nie jest do wycięcia z powodu jego położenia. Stosowana jest w tym momencie chemioterapia, a następnie radioterapia, po cyklu dwóch chemii zauważono zmniejszenie się guza. Chemię tata znosi bardzo dobrze, oprócz dwudniowego bólu nóg czuje się dobrze, ma bardzo duży apetyt. Proszę mi napisać, jakie są w takim przypadku rokowania na dalsze życie. Czy w momencie pojawienia się po leczeniu przerzutów, czy wówczas jest szansa na dalsze życie?

Odpowiedziała

lek. med. Iwona Witkiewicz
specjalista chorób płuc
Ordynator Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie
Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc i gruźlicy województwa zachodniopomorskiego

Rak płuca podobnie jak inne choroby nowotworowe należy do chorób, które można i trzeba leczyć. W leczeniu możemy stosować leczenie operacyjne, radioterapię, chemioterapię lub leczenie skojarzone, np. leczenie operacyjne uzupełnione radioterapią czy równolegle radio- i chemioterapię.

Rokowanie, czyli prognozowana długość życia zależy od stopnia zaawansowania raka i tak:
Rak niedrobnokomórkowy (NDRP) - w tym rak płaskonabłonkowy
Przeżycie 5-letnie:
I stopień – 60%–70% chorych
II stopień – 40%–50% chorych
IIIA stopień – poniżej 15% chorych
IIIB i IV stopień – 1% chorych

Trudno mi odnieść się jednoznacznie do stopnia raka w tym konkretnym przypadku, bo na stopień raka składa się m.in.

 • Wielkość guza
 • Jego położenie względem narządów śródpiersia i ścian klatki piersiowej
 • Obecność lub nie węzłów chłonnych zajętych nowotworem w klatce piersiowej
 • Obecność lub nie węzłów chłonnych zajętych nowotworem poza klatką piersiową
 • Obecność przerzutów odległych (w innych narządach niż płuco).

W pytaniu nie ma danych co do tego, co spowodowało nieoperacyjność guza, czy było to naciekanie śródpiersia, czy lokalizacja w oskrzelu zbyt bliska rozwidlenia tchawicy, zmiany sięgnęły opłucnej, czy też spowodowały niedodmę. Nie ma w pytaniu danych co do węzłów śródpiersia (czy są nacieczone nowotworowo czy nie), a wszystkie te informacje pozwalają lepiej ocenić statystyczne prawdopodobieństwo długości życia chorego. Niestety dane co do węzłów śródpiersia w niektórych przypadkach można uzyskać jedynie operacyjnie i w przypadkach nieoperacyjnych tej cechy często jednoznacznie nie określamy.

Generalnie dobra odpowiedź na leczenie poprawia rokowanie, a w pojedynczych, nieoperacyjnych przypadkach rokowanie w przypadku dobrej odpowiedzi na radioterapię jest podobne jak w leczeniu operacyjnym.

Pojawienie się odległych przerzutów oczywiście pogarsza rokowanie, ale nie wyklucza dalszego leczenia (najczęściej kolejnej chemioterapii, tzw. chemioterapii II rzutu). Tak więc po zakończeniu obecnego leczenia Tata musi pozostać min. 5 lat pod kontrolą onkologiczną i wykonywać badania oceniające postęp lub regresję choroby. Podobnie w przypadku pojawianią się nowych, pozornie niezwiązanych z chorobą, objawów należy zwrócić się do swojego onkologa (pulmonologa) i rozważyć badania pod kątem przerzutów w odległym narządzie.

Piśmiennictwo:

Antczak A. (red.): Pulmonologia Medical Tribune POLSKA, Warszawa 2011.

Data utworzenia: 26.02.2013
Rak płaskonabłonkowy płuc – rokowania Oceń:
(2.33/5 z 6 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • monika
   2017-10-09 14:19
   Witam, u mojego dziadka w połowie maja bieżącego roku zdiagnozowano guza na prawym płucu. okazało się ze to rak niedrobnokomórkowy płaskonabłonkowy C-34 nieoperacyjny gdyż jest na samym dole płata prawego płuca. Aktualnie wybrał juz 3 chemie + dolewki. Po pierwszej chemi jaką dostał cisplatyna doszło do ostrej niewydolności nerek. Teraz już została sytuacja opanowana. Za dwa tygodnie będzie wybierał czwartą serię i następnie tomografia. Dziadek jest załamany. Lekarz mi powiedział że ten typ raka jest bardzo oporny na chemioterapię. Jakie są rokowanie.odpowiedz
  • Zbigniew
   2017-05-24 21:57
   wykryto mi raka plaskonablonkowego , poczatkowe stadium , wyciety zostal w calosci w czasie bronhoskopi , bez naciekow , mam naznaczone badanie kontrolne za dwa miesiace . Czy mam czekac na badanie dwa miesiace , czy mam isc do lekarza i zaczac sie leczyc ?odpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

 • Napady kaszlu po przebyciu krztuśca
  Od trzech tygodni choruję na krztusiec, przeszłam antybiotykoterapię. Kaszel w dalszym ciągu się utrzymuje, a wieczorem kaszel się nasila i powoduje duszenie, brak możliwości złapania oddechu, co powoduje panikę, że za moment mogę się udusić. Bardzo proszę o informację, jak należy się zachować w takich momentach, czy są na to jakieś lekarstwa?
 • Czy po roku od kontaktu z osobą prątkującą mogę być chora na gruźlicę?
  Moja siostra cioteczna była chora na gruźlicę (prątkującą - leczyła się). W związku, że z nią trochę się spotykałam postanowiłam zbadać siebie i dzieci. Wszystko było dobrze. Po roku od tych badań zachorowałam. Męczy mnie dwa tygodnie suchy, dręczący kaszel i boli trochę w plecach. Czy to gruźlica?

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies