Czy po roku od kontaktu z osobą prątkującą mogę być chora na gruźlicę?

Pytanie nadesłane do redakcji

Moja siostra cioteczna była chora na gruźlicę (prątkującą - leczyła się). W związku, że z nią trochę się spotykałam postanowiłam zbadać siebie i dzieci. U jednego dziecka RTG i próba tuberkulinowa były dobre - badanie się zakończyło. U syna natomiast obraz RTG prawidłowy, ale próba duża. Wylądował w szpitalu na badaniu popłuczyn (wyszły ok). Brał izoniazyd w celu chemioprofilaktyki. Najgorzej ze mną - w RTG wyszły jakieś cienie (lekarka powiedziała, że to jakaś niewyleczona choroba). Moja próba była bardzo duża, więc coś nie tak. Badanie plwociny - wynik prawidłowy. Wniosek - RTG cienie, próba duża, badanie plwociny niczego nie wykazało. Badania się zakończyły - nie przyjmowałam żadnych leków na gruźlicę.
Moje pytanie brzmi następująco: po roku od tych badań zachorowałam. Męczy mnie dwa tygodnie suchy, dręczący kaszel i boli trochę w plecach, chyba przez ten kaszel. Kaszel raczej jest suchy, ale czasami trochę wykrztuszam. Nie schudłam, nie pocę się. Mam tylko kaszel, żadnych innych objawów gruźlicy nie mam. Czy może jestem jednak chora na gruźlicę?

Odpowiedział

dr hab. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Kaszel, który trwa 2 tygodnie oraz wywiad obciążony kontaktem z gruźlicą przed ponad rokiem, po którym już wykluczono czynne zakażenie prątkiem, to zbyt mało, by podejrzewać gruźlicę. Jak sama Pani pisze, brakuje innych objawów czynnej gruźlicy: stanów podgorączkowych, osłabienia, złego samopoczucia, nocnych potów czy spadku masy ciała. Wreszcie, jak rozumiem, nie została Pani ponownie narażona na styczność z osobą prątkującą.

W pierwszej kolejności należy zatem wziąć pod uwagę powszechne przyczyny kaszlu, takie jak: przeziębienie, zapalenie oskrzeli i inne zakażenia dróg oddechowych, np. krztusiec, palenie papierosów, nadreaktywność oskrzeli, alergie, narażenie na czynniki drażniące oraz refluks żołądkowo-przełykowy.

Po zakażeniu dróg oddechowych kaszel ma prawo utrzymywać się przez kilka tygodni. Diagnostyki wymaga kaszel, który utrzymuje się ponad 7-8 tygodni.

Jeżeli jednak niepokoi się Pani o swój stan zdrowia, proszę o zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby zleci odpowiednie badania lub pokieruje Panią do specjalisty, np. chorób płuc.

Data utworzenia: 20.01.2015
Czy po roku od kontaktu z osobą prątkującą mogę być chora na gruźlicę?Oceń:
(4.00/5 z 8 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

  • Jak się uchronić przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń powietrza?
    Czy pozostanie w pomieszczeniach chroni nas przed działaniem zanieczyszczeń powietrza? Kto i kiedy może stosować maskę? Posłuchaj wypowiedzi eksperta.
  • Napady kaszlu po przebyciu krztuśca
    Od trzech tygodni choruję na krztusiec, przeszłam antybiotykoterapię. Kaszel w dalszym ciągu się utrzymuje, a wieczorem kaszel się nasila i powoduje duszenie, brak możliwości złapania oddechu, co powoduje panikę, że za moment mogę się udusić. Bardzo proszę o informację, jak należy się zachować w takich momentach, czy są na to jakieś lekarstwa?

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies