Diagnostyka zapalenia płuc z nadwrażliwości (AZPP)

Pytanie nadesłane do redakcji

„Napad duszności i problem z oddychaniem po pływaniu w basenie”. Zauważyłem u siebie objawy, takie jak opisane w odpowiedzi pani doktor Durskiej z 10.04.2013, czyli AZPP, tylko u mnie różnica polega na tym, że te objawy pojawiły się po kilkuminutowym siedzeniu w jacuzzi, samo pływanie w basenie nie powoduje żadnych dolegliwości. Po pierwszym razie nie skojarzyłem, myśląc, że to jakaś grypa czy przeziębienie (wyszedłem rozgrzany z budynku itd.) Po drugim razie już znalazłem rzeczony artykuł i sprawdziłem - poszedłem popływać i nic. Moje pytanie brzmi - czy tylko pływając w basenie, nie narażam się na powolny rozwój AZPP i jakie ewentualnie badania należałoby wykonać?

Odpowiedziała

lek. med. Iwona Witkiewicz
specjalista chorób płuc
Ordynator Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie
Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc i gruźlicy województwa zachodniopomorskiego

Ostre alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych (AZPP), czyli zapalenie płuc z nadwrażliwości, to jak Pan przeczytał w odpowiedzi p. dr Durskiej cała kaskada zjawisk immunologicznych w odpowiedzi na rozproszone we wdychanym powietrzu antygeny z mikroorganizmów, białek roślinnych i zwierzęcych. Antygeny takie mogą występować także w systemie klimatyzacji oraz w wodzie basenów, jacuzzi itp.

Jeżeli objawy o których Pan pisze pojawiły się dwukrotnie po skorzystaniu z jacuzzi, a nie pojawiają się w żadnej formie po korzystaniu z basenu, to można przyjąć, że mikroflora środowiska basenu jest inna niż w jacuzzi i, że w basenie nie naraża się Pan na rozwój tej choroby, bo jak czytał Pan wcześniej choroba ma konkretny przebieg i konkretne objawy. W ostrej postaci objawy są dynamiczne: pojawia się duszność niekiedy tak silna, że wymaga hospitalizacji, gorączka i kaszel. W obrazie radiologicznym (zdjęciu RTG) pojawiają się nacieki. Nacieki te pojawiają się w najczęściej ciągu 4-6 godzin od ekspozycji, a ponieważ potrafią zniknąć po 24-48 godzinach możemy nie stwierdzić patologii na zdjęciu rentgenowskim.

W postaci przewlekłej w obrazie RTG pojawiają się cechy choroby śródmiąższowej, czyli pojawia się obraz guzków, obraz zmian guzkowo-siateczkowych, a w końcu obraz „siateczki”.

Chorzy z postacią przewlekłą nie zgłaszają skarg tak dynamicznych, jak w postaci ostrej, ale powoli narastają u nich skrócenie oddechu, kaszel, zmęczenie, utrata apetytu oraz utrata masy ciała.

Oczywiście najlepiej unikać ekspozycji, czyli zrezygnować z jacuzzi. Nadal otwarte pozostaje pytanie, czy musi rezygnować Pan z basenu, skoro nigdy nie miał pan objawów po pływaniu w basenie i skoro choroba nie została u Pana potwierdzona. Sadzę, że nie, ale musi się Pan bacznie obserwować.

Jednoznacznie potwierdzić diagnozę można, badając odczyny precypitacyjne z krwi chorego z użyciem powszechnych antygenów wywołujących zapalenie płuc z nadwrażliwości (AZPP), choć trzeba pamiętać, że zdarzają się tu odczyny zarówno fałszywie dodatnie (czyli potwierdzające chorobę, której nie ma), jak i fałszywie ujemne (czyli niepotwierdzające choroby, która jest).

Ważnym badaniem jest RTG klatki piersiowej (w postaci ostrej wykonanym pomiędzy 4. a 24. godziną po ekspozycji) w razie wątpliwości uzupełnionego badaniem tomografii komputerowej, która jednoznacznie uwidacznia cechy choroby śródmiąższowej typowej dla przewlekłych i podostrych postaci AZPP.

Warto także wykonać badania czynnościowe układu oddechowego, a więc spirometrię i bodypletyzmografię z badaniem dyfuzji, które to badania wykażą ewentualne cechy restrykcji będącej konsekwencją uszkodzenia śródmiąższu płuc oraz upośledzenie przepuszczalności pęcherzyków dla gazów oddechowych, co również stanowi dowód, że w tkance śródmiąższowej toczy się proces zapalny lub, że rozpoczęło się włóknienie zrębu płuca.

Piśmiennictwo:

Antczak. A. (red.): Pulmonologia Medical Tribune POLSKA
Szczeklik A. (red.): Choroby wewnętrzne. Stan wiedzy na rok 2010. Medycyna Praktyczna, Kraków 2010.
Weinberger S., Cockrill B., Mandel J.: Choroby płuc. Elsevier Urban & Partner, 2014
Data utworzenia: 05.01.2015
Diagnostyka zapalenia płuc z nadwrażliwości (AZPP)Oceń:
(3.00/5 z 1 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

  • Jak się uchronić przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń powietrza?
    Czy pozostanie w pomieszczeniach chroni nas przed działaniem zanieczyszczeń powietrza? Kto i kiedy może stosować maskę? Posłuchaj wypowiedzi eksperta.
  • Napady kaszlu po przebyciu krztuśca
    Od trzech tygodni choruję na krztusiec, przeszłam antybiotykoterapię. Kaszel w dalszym ciągu się utrzymuje, a wieczorem kaszel się nasila i powoduje duszenie, brak możliwości złapania oddechu, co powoduje panikę, że za moment mogę się udusić. Bardzo proszę o informację, jak należy się zachować w takich momentach, czy są na to jakieś lekarstwa?

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies