Lekarze odpowiadają na Wasze pytania

 • Jak się uchronić przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń powietrza?

  Czy pozostanie w pomieszczeniach chroni nas przed działaniem zanieczyszczeń powietrza? Kto i kiedy może stosować maskę? Posłuchaj wypowiedzi eksperta.

 • Napady kaszlu po przebyciu krztuśca

  Od trzech tygodni choruję na krztusiec, przeszłam antybiotykoterapię. Kaszel w dalszym ciągu się utrzymuje, a wieczorem kaszel się nasila i powoduje duszenie, brak możliwości złapania oddechu, co powoduje panikę, że za moment mogę się udusić. Bardzo proszę o informację, jak należy się zachować w takich momentach, czy są na to jakieś lekarstwa?

 • Czy po roku od kontaktu z osobą prątkującą mogę być chora na gruźlicę?

  Moja siostra cioteczna była chora na gruźlicę (prątkującą - leczyła się). W związku, że z nią trochę się spotykałam postanowiłam zbadać siebie i dzieci. Wszystko było dobrze. Po roku od tych badań zachorowałam. Męczy mnie dwa tygodnie suchy, dręczący kaszel i boli trochę w plecach. Czy to gruźlica?

 • Chlamydiozy

  Ostatnio dowiedziałam się o istnieniu bakterii Chlamydia. Czy te objawy, które mam, mogą być z nią związane?

 • Ciało obce w oskrzelu

  Połknęłam tabletkę, chyba źle poszła, bo od razu poczułam, jakby się na moment zablokowała. Poczułam niepokój i ciężko mi oddychać, trzęsą mi się nogi i czuję jakbym miała ją w przełyku. Na początku lekko kręciło mi się w głowie.

 • Diagnostyka zapalenia płuc z nadwrażliwości (AZPP)

  Napad duszności i problem z oddychaniem po kilkuminutowym siedzeniu w jacuzzi.

 • Czy zapalenie płuc jest zakaźne?

  Objawy, jakie mam utrzymują się od tygodnia: stan podgorączkowy 37,4-37,6, silny kaszel początkowo bez plwociny i bardzo rwący i głuchy, teraz kaszel z plwociną koloru żółtego z silnymi bólami skurczowymi po bokach klatki piersiowej, zwłaszcza mostka, podczas kaszlu odczuwam silny ból. Czy zapalenie płuc jest zakaźne?

 • Toaleta drzewa oskrzelowego

  Jak wykonuje się toaletę drzewka oskrzelowego przy rozstrzeniach oskrzeli?

 • Czy bronchoskopia jest bezpiecznym zabiegiem?

  Jakie ryzyko niesie za sobą wykonanie bronchoskopii i w którym momencie powinna być wykonana w przypadku guza na prawym płucu?

 • Ponowne zakażenie (reinfekcja) Chlamydia pneumoniae

  Jak mogę po 4 latach od infekcji sprawdzić czy została na pewno wyleczona?

 • Utrwalony przerost zrębu płuca

  Opis zdjęcia RTG: płuca bez zagęszczeń miąższowych, wyglądający na utrwalony przerost zrębu w obu polach płucnych. Co to znaczy?

 • Jakie mogą być konsekwencje przebicia płuca podczas drenażu opłucnej?

  Jakie mogą być konsekwencje przebicia płuca przy drenażu opłucnej?

 • Konsultacja lekarska w przypadku duszności

  Od marca miewam duszności. Mam wrażenie, że słyszę jakby mój oddech był czymś zakłócony, gardło zaciśnięte, oddech ciężki, każde nabranie powietrza mnie męczy. Nie mogę przez to zasnąć.

 • Jak wyleczyć kaszel?

  Mój mąż od 3 miesięcy kaszle. Ma 51 lat, nie pali papierosów, nie ma zadyszki, duszności itp. Z początku był to kaszel suchy - dokuczliwy. Był u pulmonologa, który po dokładnym osłuchaniu stwierdził, że w płucach nie ma nic i zlecił inhalacje.

 • Zmiany drobnoguzkowe

  Moi rodzice mieli styczność z osobą chorą na gruźlicę (w pracy przez bardzo długi czas, kilka miesięcy), dowiedzieli się o tym dopiero teraz, poprzez powiadomienie z Centrum Chorób Zakaźnych.

 • Jak często należy wykonywać RTG klatki piersiowej?

  W tym roku muszę zrobić badanie okresowe do pracy. Czy muszę również zrobić prześwietlenie płuc, jeśli robiłam je 2 lata temu?

 • Duszność w pozycji leżącej

  Od ponad roku mam duszności. Lekarz rodzinny nie wie co jest przyczyną, robiłem USG jamy brzusznej, wyniki z krwi i moczu i wszystko w normie. Jak się położę, mam takie ataki, jakbym się dusił, nie mogę złapać powietrza.

 • Jak wygląda rekonwalescencja pacjenta po zapaleniu płuc?

  Mój ojciec przebywa obecnie w szpitalu. Ma wyjść prawdopodobnie w czwartek. Przeszedł zapalenie płuc spowodowane jakąś bakterią ziemną. Jest leczony antybiotykiem. Lekarze nie za bardzo są skorzy do rozmowy, a mam pytanie, jak wygląda rekonwalescencja po wyjściu takiej osoby ze szpitala.

 • Drenaż w leczeniu odmy opłucnowej

  Jaką pozycję drenażową można zastosować w początkowej fazie leczenia odmy opłucnowej?

 • Wskazania do przeszczepienia płuc

  Chory jest w tej chwili pod respiratorem z powodu niewydolności płuc. Wcześniej był leczony na śródmiąższowe zwłóknienie płuc. Czy możliwe jest przeszczepienie płuc?

138 artykułów - strona 1 z 7

Aktualności

 • KE kieruje do Trybunału sprawy przeciwko 6 państwom za złą jakość powietrza
  Komisja Europejska poinformowała w czwartek o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE spraw przeciwko sześciu państwom członkowskim, m.in. Niemcom i Francji, za niedostateczne działania na rzecz poprawy jakości powietrza.
 • Smog często uwarunkowany bardzo lokalnie
  Nawet w terenie sprzyjającym przewietrzaniu i w dniach z dobrą jakością powietrza lokalne źródła zanieczyszczeń mogą powodować złą jego jakość w bezpośrednim sąsiedztwie – wskazują wyniki badania Eko Patrolu Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach.
 • Studenci wymyślili mobilny system czujników smogu
  Pomysł na mobilny system pomiarów smogu, oparty o czujniki zainstalowane na pojazdach komunikacji miejskiej, opracowali studenci Politechniki Śląskiej. Swoją koncepcją wygrali rywalizację w konkursie na rozwiązania dot. walki ze smogiem i zmianami klimatycznymi.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Polecają nas