Drenaż opłucnej

dr med. Filip Mejza
Drenaż opłucnej

Drenaż opłucnej polega na wprowadzeniu przez przestrzeń międzyżebrową do opłucnej drenu, czyli plastikowej rurki o średnicy około 0,5–1 cm.

Przygotowanie do badania

Jeśli zabieg jest wykonywany planowo, chory powinien być na czczo. Przed zabiegiem zakłada się dostęp dożylny (wenflon). U pacjentów ze współistniejącymi chorobami płuc w razie potrzeby przed badaniem oraz w jego trakcie podaje się tlen.

Wskazania

Dren wprowadza się do opłucnej w celu usunięcia ropy (np. w zakażeniach opłucnej), krwi (po urazie klatki piersiowej lub pozostawiany planowo po zabiegach chirurgicznych) albo powietrza (w przypadku odmy opłucnej).

Opis zabiegu

Zabieg wykonuje się u chorego leżącego na plecach lub na boku. Zwykle pacjent powien również trzymać nad głową rękę po stronie wprowadzania drenu (powoduje to poszerzenie przestrzeni międzyżebrowych, co ułatwia zabieg). Przed zabiegiem stosuje się premedykację drogą dożylną (najczęściej krótko działający lek nasenny oraz przeciwbólowy).


Fot. 1. Zestaw do drenażu opłucnej


Fot. 2. Umocowanie drenu

Okolicę zabiegu lekarz przemywa kilkakrotnie środkiem odkażającym i obkłada jałowymi chustami w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia. Miejsce wprowadzania drenu znieczula się lidokainą aplikowaną za pomocą strzykawki z igłą wkłuwaną w międzyżebrze. Prawidłowe znieczulenie znacznie zmniejsza dolegliwości bólowe w czasie wprowadzania drenu. Następnie operator nacina skórę i rozpreparowuje głębiej położone tkanki, w końcu docierając do opłucnej.

Dzięki znieczuleniu chory na ogół nie czuje bólu, a jedynie nacisk lub pociąganie po operowanej stronie klatki piersiowej. W chwili przebicia opłucnej przez powstały otwór do opłucnej może się dostawać powietrze, ciśnienie w opłucnej wyrównuje się z ciśnieniem atmosferycznym i płuco po operowanej stronie zostaje wyłączone z wymiany gazowej. Towarzyszy temu nieprzyjemne wrażenie dla chorego, a u osób z chorobą płuc i zmniejszonymi rezerwami wentylacyjnymi może się pojawić albo nasilić duszność. Następnie lekarz wprowadza do opłucnej dren, który przymocowuje do skóry za pomocą szwu. Dren jest przyłączany do tzw. zastawki wodnej, czyli układu pozwalającego na wydostawanie się powietrza z opłucnej, ale uniemożliwiającemu cofanie się do opłucnej powietrza lub płynu (Fot. 1.). Po wprowadzeniu dren wygląda jak na fotografii 2.

Po podłączeniu wprowadzonego drenu do zastawki wodnej u większości chorych następuje rozprężenie płuca i powrót jego prawidłowej czynności.

Po wprowadzeniu drenu do opłucnej często wskazana jest kontrola jego położenia za pomocą radiogramu klatki piersiowej. Dren pozostawia się na ogół w opłucnej na kilka, wyjątkowo kilkanaście dni.

Bezpieczeństwo

Możliwe powikłania:

 • w czasie zabiegu:
  • uszkodzenie płuca,
  • krwawienie do jamy opłucnej (krwiak opłucnej),– uszkodzenie nerwu międzyżebrowego
 • po zabiegu:
 • ból – jeśli chory nie przyjmie leku przeciwbólowego, po ustąpieniu znieczulenia miejscowego u niemal wszystkich chorych pojawia się ból w miejscu wprowadzenia drenu lub w szczycie klatki piersiowej (zwykle 1–3 h po zabiegu); nie jest to powikłanie sensu stricte, a jedynie konsekwencja zabiegu, której zwykle można uniknąć (lub zmniejszyć jej nasilenie) dzięki podaniu leków przeciwbólowych,– odma podskórna (obecność powietrza pod skórą) – nie jest groźna dla zdrowia, ale zwykle budzi duży niepokojenie ój pacjenta.

Data utworzenia: 24.04.2012
Drenaż opłucnej Oceń:
(2.33/5 z 3 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • anna
   2016-09-03 22:07
   która z butli reguluje siłę ssania?odpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

 • Jak się uchronić przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń powietrza?
  Czy pozostanie w pomieszczeniach chroni nas przed działaniem zanieczyszczeń powietrza? Kto i kiedy może stosować maskę? Posłuchaj wypowiedzi eksperta.
 • Napady kaszlu po przebyciu krztuśca
  Od trzech tygodni choruję na krztusiec, przeszłam antybiotykoterapię. Kaszel w dalszym ciągu się utrzymuje, a wieczorem kaszel się nasila i powoduje duszenie, brak możliwości złapania oddechu, co powoduje panikę, że za moment mogę się udusić. Bardzo proszę o informację, jak należy się zachować w takich momentach, czy są na to jakieś lekarstwa?

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies