×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

E-papierosy mniej szkodliwe, ale nie w pełni bezpieczne

Nie ma wątpliwości, że e-papierosy są mniej szkodliwe niż tradycyjne, ale nie są w pełni bezpieczne. Mogą uzależniać, a ludzie młodzi mogą być przez to bardziej zagrożeni nałogiem palenia tytoniu – wynika z raportu Narodowej Akademii Nauk (NAS) w USA.


Fot. pixabay.com

„News York Times” informuje, że specjaliści Narodowej Akademii Nauk przeanalizowali badania na ten temat, jakie ukazały się w ostatnim okresie. Przyznają, ze wiele z nich nie spełnia odpowiednich wymogów dotyczących zastosowanej metodologii albo nie jest w pełni wiarygodnych, ponieważ były finansowane przez przemysł.

Analizowane w różnych badaniach e-papierosy nie były jednakowe, ponieważ zawierają różne ilości nikotyny oraz innych substancji chemicznych. Trudno je zatem porównywać.

Eksperci NAS twierdzą jednak, że można wyciągnąć już pewne wnioski. Jednym z nich jest to, że e-papierosy są bezpieczniejsze niż te tradycyjne. Są przede wszystkim mniej szkodliwe, ponieważ narażają organizm palacza na mniejszą liczbę groźnych dla zdrowia substancji.

E-papierosy nie są rakotwórcze i nie wywołują chorób układ oddechowego. Przynajmniej nie ma na razie na to dowodów. Stwierdzono jedynie, że podczas ich wypalania wzrasta nieco tempo bicia serca oraz ciśnienia tętniczego krwi, jednak nie ma nadal dowodów, że takie same zmiany występują w dłuższym okresie.

Są sugestie, że e-papierosy przynajmniej niektórym palaczom tytoniu pomagają pozbyć się nałogu. E-papierosy mają jednak tę wadę, że podobnie jak tradycyjne papierosy mogą uzależniać. Chodzi głównie o uzależnienie od zawartej w nich nikotyny.

Z tego powodu młodzi ludzie mogą z czasem przerzucić się z e-papierosów na tytoń, ale amerykańscy specjaliści przyznają, że nie ma co do tego jednoznacznych dowodów naukowych. Tak więc spór na ten temat jest wciąż otwarty. Niektóre badania sugerują jednak, że palacze e-papierosów bardziej uzależniają się potem od tytoniu i trudniej im się pozbyć nałogu.

„E-papierosów nie można jednoznacznie sklasyfikować, jako bezpiecznych jak i szkodliwych” – podkreśla główny autor raportu David Eaton z University of Washington. Trzeba jeszcze wielu lat badań i obserwacji, by to rozstrzygnąć. E-papierosy zawierają substancje chemiczne, których wpływ na zdrowia musi być analizować w dłuższym okresie.

25.01.2018
Zobacz także
  • Rakotwórczy benzen w e-papierosach
  • E-papierosy już nie dla nieletnich i nie w miejscach publicznych
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta

Polecają nas