Kraków - pilotażowy program czyszczenia ulic

Kraków - pilotażowy program czyszczenia ulicOceń:

W Krakowie rozpocznie się w przyszłym tygodniu pilotażowy projekt czyszczenia ulicy Lea, który ma pomóc w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Wymaga od mieszkańców dostosowania się do nowych zasad parkowania.


Fot. Pixabay.com

Czyszczenie ulicy Lea po raz pierwszy odbędzie się we wtorek i środę. "W każdym z tych dni będzie obowiązywał zakaz parkowania po innej stronie ulicy, od godz. 20.00 do 22.00” – poinformował zastępca dyrektora ds. transportu Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie Łukasz Franek.

We wtorki oczyszczana będzie prawa strona ulicy (od pl. Inwalidów), w środy strona przeciwna. Mieszkańcy będą musieli przeparkować samochody. To rozwiązanie było z nimi konsultowane.

"Dzięki temu, że samochody nie będą stały przy krawężnikach, będziemy mogli wyczyścić ulicę na całej jej szerokości, co normalnie - z powodu ciągle parkujących aut - jest niemożliwe" - mówił rzecznik krakowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie Piotr Odorczuk.

Jezdnia będzie czyszczona na mokro i zamiatana. Przed i po tych czynnościach naukowcy z Politechniki Krakowskiej będą pobierać próbki zanieczyszczeń, by sprawdzić, czy sprzątanie przynosi efekt. "Jeżeli ten system oczyszczania się sprawdzi, chcielibyśmy rozszerzyć go na inne krakowskie ulice” - mówił Odorczuk.

Z badań prowadzonych przez naukowców z AGH wynika, że wtórne wzbijanie w powietrze pyłu, który opada na ulice m.in. przez poruszające się samochody zwiększa stężenie PM10 w powietrzu i potęguje smog.

Wiosną 2015 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie we współpracy ze specjalistami z Politechniki Krakowskiej i Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska przeprowadziło eksperyment, polegający na myciu jezdni oraz chodników przez trzy doby w jednym z najbardziej obciążonych ruchem miejsc Krakowa: na al. Krasińskiego i Mickiewicza, od Mostu Dębnickiego do ulicy Czarnowiejskiej.

Badania prowadzone przez specjalistów z Politechniki Krakowskiej dowiodły, że częste i intensywne zmywanie ulic wpływa na jakość powietrza: znacząco redukuje zanieczyszczenia pod względem ich ilości i składu fizykochemicznego. Czasowemu zmniejszył się m.in. poziom pyłów zawieszonych w powietrzu, zwłaszcza PM10.

Data utworzenia: 21.04.2017
Kraków - pilotażowy program czyszczenia ulicOceń:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

  • Napady kaszlu po przebyciu krztuśca
    Od trzech tygodni choruję na krztusiec, przeszłam antybiotykoterapię. Kaszel w dalszym ciągu się utrzymuje, a wieczorem kaszel się nasila i powoduje duszenie, brak możliwości złapania oddechu, co powoduje panikę, że za moment mogę się udusić. Bardzo proszę o informację, jak należy się zachować w takich momentach, czy są na to jakieś lekarstwa?
  • Czy po roku od kontaktu z osobą prątkującą mogę być chora na gruźlicę?
    Moja siostra cioteczna była chora na gruźlicę (prątkującą - leczyła się). W związku, że z nią trochę się spotykałam postanowiłam zbadać siebie i dzieci. Wszystko było dobrze. Po roku od tych badań zachorowałam. Męczy mnie dwa tygodnie suchy, dręczący kaszel i boli trochę w plecach. Czy to gruźlica?

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies