Radziwiłł powtarza: palenie jest bardziej szkodliwe od smogu

Radziwiłł powtarza: palenie jest bardziej szkodliwe od smoguOceń:
RMF FM

Oszczędności w służbie zdrowia? – Ich nie ma i nie będzie. Bo w służbie zdrowia jest pieniędzy za mało – stwierdził szef resortu zdrowia Konstanty Radziwiłł w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Pytany o smog Radziwiłł odparł: – Najbardziej śmieszna jest sytuacja, gdy człowiek, który pali papierosy, wkłada maseczkę, kiedy wychodzi na dwór.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

W RMF FM szef resortu zdrowia podkreślił, że NFZ „zniknie dlatego, że jest narzędziem, albo instytucją, ramieniem tzw. powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego”. – Fundusz nie zniknie dlatego, że jest straszny, zły – mówił. – Powszechne ubezpieczenie zdrowotne wbrew nazwie wcale nie jest powszechne, bo około 7 proc. Polaków nie jest ubezpieczonych, a zatem nie jest uprawnionych do korzystania z publicznego systemu służby zdrowia i to zmieniamy. Od 1 stycznia koniec.

Minister stwierdził także, że kolejki do lekarzy „znikają już w tej chwili, bo np. wprowadzamy kompleksowe produkty świadczeń zdrowotnych w zakresie np. ortopedii i kardiologii”.

Radziwiłł zapytany, w nawiązaniu do wypowiedzi sprzed kilku tygodni, czy powtórzy, że smog to „zagrożenie troszkę bardziej teoretyczne”, podkreślił: – Bardziej szkodliwe jest palenie papierosów, powtórzę.

– Oczywiście smog jest problemem – przyznał minister. – Rząd od paru tygodni zajmuje się problemem smogu, ale to nie jest rzecz, którą można rozwiązać z dnia na dzień i głównie leży poza resortem zdrowia. Ja nie mam żadnej wątpliwości, że zanieczyszczone powietrze jest czynnikiem ryzyka wielu problemów zdrowotnych.

– Zdecydowanie namawiam tych, którzy słuchają tej naszej rozmowy, żeby przede wszystkim prowadzili zdrowy styl życia i m.in., albo przede wszystkim, jeżeli mówimy o zdrowym czy czystym powietrzu, nie palili papierosów – podkreślił szef resortu zdrowia. – Bo najbardziej powiedziałbym śmieszna jest sytuacja, kiedy człowiek, który pali papierosy, wkłada maseczkę, kiedy wychodzi na dwór. To jest po prostu nieporozumienie.

Data utworzenia: 31.01.2017
Radziwiłł powtarza: palenie jest bardziej szkodliwe od smoguOceń:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

  • Napady kaszlu po przebyciu krztuśca
    Od trzech tygodni choruję na krztusiec, przeszłam antybiotykoterapię. Kaszel w dalszym ciągu się utrzymuje, a wieczorem kaszel się nasila i powoduje duszenie, brak możliwości złapania oddechu, co powoduje panikę, że za moment mogę się udusić. Bardzo proszę o informację, jak należy się zachować w takich momentach, czy są na to jakieś lekarstwa?
  • Czy po roku od kontaktu z osobą prątkującą mogę być chora na gruźlicę?
    Moja siostra cioteczna była chora na gruźlicę (prątkującą - leczyła się). W związku, że z nią trochę się spotykałam postanowiłam zbadać siebie i dzieci. Wszystko było dobrze. Po roku od tych badań zachorowałam. Męczy mnie dwa tygodnie suchy, dręczący kaszel i boli trochę w plecach. Czy to gruźlica?

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies