17 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia

17 listopada - Światowy Dzień Rzucania PaleniaOceń:
(5.00/5 z 1 ocen)
Polska Grupa Raka Płuca

Palenie tytoniu jest jednym z najczęściej występujących nałogów wśród Polaków. Wynika to przede wszystkim z łatwego dostępu do wyrobów tytoniowych. 17.11.2016 obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia, w którym warto mówić o tym, jak wiele korzyści niesie za sobą zerwanie z nałogiem.

Palenie tytoniu obarczone jest dużym ryzykiem zachorowania na raka płuca, przełyku, jamy ustnej, żuchwy, czy innych narządów niezwiązanych bezpośrednio z układem oddechowym, jak nowotwór nerek czy pęcherza. Mimo to wiele osób decyduje się na palenie papierosów. Dlaczego wyroby tytoniowe tak silnie uzależniają i dlaczego są tak niebezpieczne dla organizmu człowieka?

Dlaczego palenie tytoniu nie kończy się na jednym papierosie?

W dostępnych na rynku wyrobach tytoniowych (papierosach, e-papierosach, cygarach czy tytoniu do fajek wodnych [szisz) zawarta jest nikotyna, będąca silnym środkiem uzależniającym. Podczas palenia substancja ta uwalnia w organizmie człowieka dopaminę, powszechnie znaną jako hormon szczęścia. Dzięki niej, u palacza zwiększa się tętno i wzrasta poziom noradrenaliny, co skutkuje chwilowym uczuciem szczęścia.

Powtarzanie procesu palenia powoduje, że organizm domaga się zwiększenia ilości substancji w celu zwiększenia stężenia dopaminy w organizmie, a to wiąże się ze znaczącymi zmianami w pracy układu nerwowego.

Opisane powyżej działania nikotyny dotyczą zachodzących w organizmie procesów fizycznych. Należy jednak pamiętać, że nikotyna ma też znaczący wpływ na zmiany psychiczne, które pojawiają się u palacza. Osoby uzależnione od wyrobów tytoniowych odbywają pewien rytuał, który pozwala im poczuć się komfortowo w sytuacjach napięcia i stresu. Jest to jednak pozorne, gdyż w rzeczywistości nikotyna pobudza organizm i zamiast uspokajać - pobudza go.

Niebezpieczeństwo stwarzane przez wyroby tytoniowe

Palenie papierosów bądź innych wyrobów zawierających nikotynę prowadzi do wielu dysfunkcji w pracy organizmu.

Dym tytoniowy powoduje wiele zmian w układzie naczyniowo-sercowym, począwszy od serca, które zwiększa częstotliwość rytmu nawet do 30% w ciągu 10 minut. Ponadto tlenek węgla, powstający w procesie spalania papierosa, trafia do układu krwionośnego i utrudnia transport tlenu do komórek. Palenie powoduje również zwiększenie stężenia cholesterolu i zwiększenie krzepliwości krwi, czego konsekwencją może być miażdżyca, udar mózgu, a nawet zawał serca. Zaprzestanie palenia papierosów u osób cierpiących na choroby układu naczyniowo-sercowego przynosi natychmiastowe, pozytywne zmiany. Sam układ krwionośny zaczyna się stabilizować już po 20 minutach! Dlatego jednym z najważniejszych działań w walce o zdrowe serce jest rzucenie palenia - mówi Małgorzata Stelmach, współorganizatorka kampanii Moda na Serce i Prezes Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet.

Nieobojętny na działanie dymu tytoniowego pozostaje również układ oddechowy. U palaczy można zaobserwować zmniejszenie elastyczności pęcherzyków płuc i ich zapadanie się, co prowadzi do wystąpienia rozedmy. Substancje dostające się do układu oddechowego powodują również powstawanie długotrwałego stanu zapalnego, który często jest początkiem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Palenie wyrobów tytoniowych przyczynia się również do zmniejszenia płodności. Niepłodność w Polsce dotyka ok. 1,5 mln osób. Dlatego, sięgając po papierosa, należy pamiętać, że powoduje on zmniejszenie potencji oraz problemy z erekcją będące konsekwencją zwężenia tętnic. U palaczek zwiększa się ryzyko poronienia i zgonu dziecka w okresie okołoporodowym. Natomiast palenie w ciąży prowadzi do poważnych dysfunkcji w rozwoju płodu.

Jednymi z najgroźniejszych i najczęściej występujących chorób u palaczy są nowotwory. Najbardziej niebezpieczny i trudny do zdiagnozowania jest rak płuca, który rocznie dotyka ok. 20 tysięcy Polaków. Nowotwory złośliwe płuca w Polsce stanowią 19% wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn i 9% u kobiet (14% wszystkich nowotworów - dane statystyczne z 2013 r.). Nowotwory płuca występują najczęściej u osób powyżej 28. rż., jednak grupą, u której ten rodzaj raka jest najczęściej diagnozowany, są pacjenci między 40. a 80. rż., a największe ryzyko występuje po 65. rż. Główną przyczynę tego źle rokującego nowotworu stanowi palenie tytoniu.

Jak rzucić palenie?

Palenie wyrobów tytoniowych powoduje wiele chorób, które są bardzo trudne do zdiagnozowania, a tym bardziej całkowitego wyleczenia. Dlatego warto już dziś zaniechać dalszego używania wyrobów tytoniowych. Gdyby dzisiaj wszyscy przestali palić, za jakiś czas nie byłoby problemu z leczeniem raka płuca w Polsce. Apeluję do wszystkich, aby starali się walczyć z tym nałogiem, rzucili palenie, jeżeli sami palą i namawiali do rzucenia palenia wszystkich ze swojego otoczenia - mówi prof. Tadeusz Orłowski z Polskiej Grupy Raka Płuca.

Chcąc zerwać z nałogiem, postaraj się wyeliminować z codziennego życia sytuacje, w których sięgasz po papierosa. Jeśli jest to niemożliwe, spróbuj zastąpić pustkę po papierosie czymś innym, np. gumą do żucia, wodą mineralną bądź zdrową przekąską. Bardzo często uzależnienie jest na tyle silne, że nie jesteśmy w stanie sami sobie z nim poradzić, dlatego warto udać się do specjalistycznego ośrodka, w którym otrzymamy informację, jak należy postępować. Można również rozpocząć leczenie farmakologiczne.

Jeszcze się wahasz? Zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym, działającej pod numerem kontaktowym: 801 108 108.

Korzyści z rzucanie palenia

Zmiany zachodzące w organizmie człowieka po rzuceniu palenia są natychmiastowe. W momencie rezygnacji z papierosa, natychmiast przestajesz narażać na wdychanie dymu papierosowego swoich bliskich. Już po 20 minutach niepalenia zaczyna się stabilizować układ krwionośny, a po dobie od powstrzymania się od nałogu powracają zmysły zapachu i smaku. Po pierwszym tygodniu bez papierosa twoja skóra powraca do dawnej elastyczności i jest odpowiednio nawilżona. Po trzech miesiącach objętość płuc zwiększa się o 30%. Z każdym rokiem zmniejsza się ryzyko wystąpienia zawału serca, a po 15 latach od ostatniego, wypalonego papierosa układ krążenia wraca do normy. Warto?

Konsultacja merytoryczna: Polska Grupa Raka Płuca

Data utworzenia: 17.11.2016
17 listopada - Światowy Dzień Rzucania PaleniaOceń:
(5.00/5 z 1 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • Leny
   2016-12-15 14:11
   ja na razie przerzuciłem się na e-papierosy, odkąd vapuję foof'a udało mi się ograniczyć palenie o połowę, mam nadzieję że wkrótce odstawię je całkowicieodpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

 • Napady kaszlu po przebyciu krztuśca
  Od trzech tygodni choruję na krztusiec, przeszłam antybiotykoterapię. Kaszel w dalszym ciągu się utrzymuje, a wieczorem kaszel się nasila i powoduje duszenie, brak możliwości złapania oddechu, co powoduje panikę, że za moment mogę się udusić. Bardzo proszę o informację, jak należy się zachować w takich momentach, czy są na to jakieś lekarstwa?
 • Czy po roku od kontaktu z osobą prątkującą mogę być chora na gruźlicę?
  Moja siostra cioteczna była chora na gruźlicę (prątkującą - leczyła się). W związku, że z nią trochę się spotykałam postanowiłam zbadać siebie i dzieci. Wszystko było dobrze. Po roku od tych badań zachorowałam. Męczy mnie dwa tygodnie suchy, dręczący kaszel i boli trochę w plecach. Czy to gruźlica?

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies