Spór o środki na leczenie palaczy: miało być 90 mln zł, jest 1 mln zł

Dziennik Gazeta Prawna

Rocznie do budżetu wpływa 17 mld zł z tytułu podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych. 0,5% z tego, czyli ok. 90 mln zł, miało trafiać na profilaktykę chroniącą przed paleniem oraz na leczenie palaczy. Tak zapisano w ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Faktycznie na ten cel szło prawie sto razy mniej, bo milion złotych. Wszystko przez spór o interpretację przepisu.

– Finansowanie działań profilaktycznych powinno odbywać się w ramach środków posiadanych przez poszczególne resorty i instytucje wytypowane do ich realizacji. Ustanowienie programu nie powinno stanowić tytułu do ubiegania się o dodatkowe środki z budżetu państwa – podkreśla resort finansów.

Z kolei w opinii resortu zdrowia te pieniądze powinny być przekazywane obok tego, co idzie z budżetu na ochronę zdrowia. Jak tłumaczy Milena Kruszewska z Ministerstwa Zdrowia, resort nie otrzymywał funduszy na realizację Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce.

Data utworzenia: 11.04.2016
Spór o środki na leczenie palaczy: miało być 90 mln zł, jest 1 mln złOceń:
(5.00/5 z 1 ocen)
Zobacz także
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • Jan
   2016-05-14 12:40
   Pieniądze te powinny iść na leczenie ofiar palaczy, czyli osób niepalących z ich otoczenia. Palacz zatruwa się świadomie i jest to jego problem, natomiast osoby z otoczenia na pewno tego nie chcą ale często nie mają innego wyjścia (małe dzieci, zastraszone lub unikające konfliktów żony itp.). Nie rozumiem też tłumaczenia, że ciężko z tym skończyć, przecież to są osoby dorosłe, świadome swoich czynów.odpowiedz
   • Alex
    2017-06-09 12:36
    Jesteś niewątpliwie ofiarą propagandy, Jan. Pomyśl sobie przez chwilę jaki wpływ na Twoje zdrowie mają przeprowadzane dość często testy nuklearne. A było ich po II w.ś. co najmniej 1700. Czy ktoś Ci za to zapłaci ?odpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania