Tajemnica zdrowych palaczy

Tajemnica zdrowych palaczyOceń:

Brytyjskim naukowcom udało się wyjaśnić, dlaczego niektóre osoby palące przez całe życie nie zapadają na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) - informuje pismo "Lancet Respiratory Medicine".

Fot. Unsplash / pixabay.com

Powodująca kaszel, duszność i nawracające infekcje przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) dotyka wielu palaczy - ale nie wszystkich. Z drugiej strony na POChP mogą zachorować także osoby, które nigdy nie paliły.

Jak wykazała przeprowadzona przez Medical Research Council analiza danych dotyczących stanu zdrowia i cech genetycznych obejmująca ponad 50 000 ochotników, korzystne mutacje w DNA niektórych osób poprawiają funkcjonowanie płuc i maskują szkodliwy wpływ palenia.

Jak wyjaśnił BBC biorący udział w badaniach prof. Martin Tobin z University of Leicester, "korzystne" geny wydają się wpływać na rozwój płuc oraz sposób reagowania przez nie na szkodliwe czynniki. Autorzy zaznaczają jednak, że niepalenie zawsze jest korzystniejsze dla zdrowia od palenia, a "dobre geny" tylko zmniejszają zagrożenie, nie dając stuprocentowej ochrony przed skutkami palenia. Poza tym palenie sprzyja również chorobom serca i rakowi płuc, czego badanie nie uwzględniało.

Badania wykazały również, że niektóre cechy genetyczne występują częściej u palących niż u niepalących. Prawdopodobnie geny te wpływają na działanie mózgu, co ułatwia uzależnienie się od nikotyny, jednak sprawa wymaga dalszych badań.

Wyniki mogą pomóc w opracowaniu nowych leków poprawiających funkcjonowanie płuc oraz zapobieganiu POChP u osób genetycznie na nią podatnych.

Data utworzenia: 29.09.2015
Tajemnica zdrowych palaczyOceń:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

  • Napady kaszlu po przebyciu krztuśca
    Od trzech tygodni choruję na krztusiec, przeszłam antybiotykoterapię. Kaszel w dalszym ciągu się utrzymuje, a wieczorem kaszel się nasila i powoduje duszenie, brak możliwości złapania oddechu, co powoduje panikę, że za moment mogę się udusić. Bardzo proszę o informację, jak należy się zachować w takich momentach, czy są na to jakieś lekarstwa?
  • Czy po roku od kontaktu z osobą prątkującą mogę być chora na gruźlicę?
    Moja siostra cioteczna była chora na gruźlicę (prątkującą - leczyła się). W związku, że z nią trochę się spotykałam postanowiłam zbadać siebie i dzieci. Wszystko było dobrze. Po roku od tych badań zachorowałam. Męczy mnie dwa tygodnie suchy, dręczący kaszel i boli trochę w plecach. Czy to gruźlica?

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies