Polaka-palacza portret własny

Polaka-palacza portret własnyOceń:
GIS

Wyniki badań dotyczące aktualnej sytuacji w zakresie palenia tytoniu w Polsce, przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie GIS, jednoznacznie wskazują na tendencję spadkową odsetka regularnych palaczy - z 31% w 2011 r. do 24% w 2015 r. - oraz na wzrost odsetka osób, które nigdy nie paliły. E-papierosów używa 3% ogółu Polaków. Tylko 1% Polaków jest przekonany o ich skuteczności w rzucaniu palenia.

smoking kills

Fot. J'ram DJ/flickr.com

Po istotnych zmianach w postawach Polaków, osiągniętych po wprowadzeniu zakazu palenia w miejscach użyteczności publicznej w 2010 r., obserwuje się wzrost narażenia na bierne palenie oraz znaczący wzrost tolerancji w stosunku do łamania zakazu palenia.

Przewlekłe choroby niezakaźne, w tym te spowodowane paleniem tytoniu i biernym wdychaniem dymu tytoniowego, stanowią od lat najważniejszy problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny w Polsce. Choroby odtytoniowe obejmują 15 nowotworów oraz kilkadziesiąt chorób układu krążenia, układu oddechowego i innych narządów. Około 90% chorych na raka płuc to palacze.

Mimo to:
• Nadal 1/4 społeczeństwa nałogowo pali papierosy
• Tylko 35% palaczy chce podjąć próbę porzucenia nałogu
• Co czwarty Polak przyznaje, że pali w obecności dzieci, a co ósmy pali w obecności kobiet w ciąży
• Aż 18% osób w wieku 15-19 lat narażona jest na bierne palenie na terenie placówek edukacyjnych
• Tylko 31% palaczy zetknęło się z informacjami na temat rzucania palenia u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a 37% Polaków nigdy nie zetknęła się z żadną informacją na temat możliwości rzucenia palenia.

Badania przeprowadzone przez TNS Polska pozwalają na stworzenie wizerunku dzisiejszego palacza:
• W większości nie planuje rzucić palenia (65%) ani nie podejmował w ostatnim roku prób rzucenia palenia (71%)
• 59% zaczęło palić między 15. a 19. rokiem życia
• 53% wśród osób bezrobotnych to codzienni palacze
• 49% osób palących pali co najmniej paczkę papierosów dziennie
• 42% to osoby o niskim dochodzie (do 1500 zł w gosp. domowym)
• 40% osób, które oceniają swoją sytuację finansową jako złą, to regularni palacze
• 30% osób z wykształceniem podstawowym oraz 34% osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym to regularni palacze
• Częściej palaczami są mężczyźni niż kobiety (31% wobec 18%).

Mimo widocznych sukcesów w walce z epidemią palenia tytoniu, niepokojącym problemem jest duża pobłażliwość i tolerancja w stosunku do palenia papierosów. W porównaniu z piciem alkoholu i zażywaniem środków psychoaktywnych, palenie papierosów należy do zjawisk najbardziej tolerowanych społecznie.

Kolejne edycje badań pokazują wyraźny spadek odsetka osób, które zwracają uwagę osobom palącym w miejscach, gdzie jest to zakazane. Dodatkowo, jedynie mniej niż połowa Polaków jest zdania, że ludzie przestrzegają zakazu palenia tytoniu w miejscach publicznych.

Nie istnieje bezpieczny poziom zagrożenia biernym paleniem. Jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt, dzieci, kobiet ciężarnych i płodów. Na całym świecie, około 600 tys. osób niepalących zmarło w 2011 r. z powodu narażenia na bierne palenie. 75% zgonów wynikających z biernej ekspozycji na dym tytoniowy dotyczy kobiet i dzieci.

Tym bardziej alarmujące jest, że w blisko 40% domów Polaków, pali się tytoń. Większość palaczy deklaruje również, że zdarza im się palić w obecności osób niepalących, w tym w obecności dzieci i kobiet w ciąży.

Data utworzenia: 01.09.2015
Polaka-palacza portret własnyOceń:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

  • Napady kaszlu po przebyciu krztuśca
    Od trzech tygodni choruję na krztusiec, przeszłam antybiotykoterapię. Kaszel w dalszym ciągu się utrzymuje, a wieczorem kaszel się nasila i powoduje duszenie, brak możliwości złapania oddechu, co powoduje panikę, że za moment mogę się udusić. Bardzo proszę o informację, jak należy się zachować w takich momentach, czy są na to jakieś lekarstwa?
  • Czy po roku od kontaktu z osobą prątkującą mogę być chora na gruźlicę?
    Moja siostra cioteczna była chora na gruźlicę (prątkującą - leczyła się). W związku, że z nią trochę się spotykałam postanowiłam zbadać siebie i dzieci. Wszystko było dobrze. Po roku od tych badań zachorowałam. Męczy mnie dwa tygodnie suchy, dręczący kaszel i boli trochę w plecach. Czy to gruźlica?

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies