×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy z mykobakteriozy można się wyleczyć?

Pytanie nadesłane do redakcji

Na zdjęciu RTG płuc rozpoznano u mnie drobne zmiany guzkowe i ziarninowate, skierowano na pulmonologię do szpitala, tam wykonano bronchoskopię i znaleziono 3 prątki gruźlicy, przebywałam 43 dni w szpitalu zakaźnym, podczas drugiej bronchoskopii nie znaleziono prątków gruźliczych, zastosowano leczenie testowe - Rimfaniazyd i Pyramizanid (etambutol został wstrzymany ze względu na jaskrę obu oczu).
Po 3 miesiącach w posiewie wyhodowane zostały z obydwu bronchoskopii prątki atypowe (tak napisano na wyniku z laboratorium mikrobiologicznego). Lekarz prowadzący powiedział mi, że jest to mykobakterioza, z której nie można się wyleczyć, a na moje pytanie jak długo będę z tym żyła, odpowiedział, że na coś trzeba umrzeć. Proszę o konsultację, bo nic nie wiem na temat tej choroby i czy to prawda, że niewiele pozostało mi pobytu na tym świecie?

Odpowiedział

dr n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Mykobakteriozami nazywamy choroby wywołane przez prątki (łac. Mycobacterium), inne niż prątek gruźlicy, które są z tego powodu nazywane prątkami atypowymi lub niegruźliczymi (non-tuberculous Mycobacteria - MTM). Mykobakterie powszechnie występują w przyrodzie, a ich naturalnym rezerwuarem jest gleba i woda. Mykobakterie często kolonizują organizm człowieka, co nie daje jednak jakichkolwiek objawów. Mykobakteriozy są dość rzadkimi chorobami - w Polsce stwierdza się około 200 przypadków rocznie. Zachorowania najczęściej dotyczą osób z upośledzoną odpornością. Przykładowo chorych na AIDS, pacjentów, którzy przebyli gruźlicę, chorych na pylicę płuc, mukowiscydozę, POChP oraz alkoholików. Proszę się zastanowić, czy należy Pani do grupy ryzyka zachorowania. Może jest jakiś czynnik sprzyjający mykobakteriozie, który można usunąć?

Mykobakterie rozmnażają się bardzo powoli, dlatego objawy mykobakterioz zwykle są skąpe - choroba rozwija się przez wiele lat. Zmiany najczęściej występują w płucach, rzadziej dotyczą węzłów chłonnych i skóry. Mykobakterioza płuc manifestuje się kaszlem, osłabieniem, nadmiernym poceniem się i stanami podgorączkowymi - podobnie jak gruźlica. Rzadko, w zaawansowanych postaciach pojawia się duszność lub ból w klatce piersiowej. Rozpoznanie mykobakteriozy płuc ustala się na podstawie posiewu plwociny lub popłuczyn oskrzelowo-płucnych, tak jak to zrobiono w Pani przypadku.

Mykobakterie rzeczywiście często są bardzo oporne na leczenie i konieczne może być przyjmowanie kilku leków przez dłuższy czas (do kilkunastu miesięcy), jednak nie są nieuleczalne. Zwykle stosuje się klarytromycynę lub azytromycynę z ryfampicyną i etambutolem. Proszę, zatem być dobrej myśli i nie martwić się na zapas. Bez wyniku lekowrażliowści nie mogę doradzić jak Panią leczyć, dlatego zachęcam do konsultacji w wyspecjalizowanym ośrodku, np. Centrum leczenia Gruźlicy i Chorób Płuc w Otwocku lub Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, gdzie znajdzie Pani pomoc.

Piśmiennictwo:

National Jewish Health: Nontuberculous Mycobacteria (NTM): Overview
NTMHANDBOOK.COM: Nontuberculous Mycobacteria
Medscape: Imaging in Nontuberculous Mycobacterial Lung Infections
Szturmowicz M., Fijałkowska A., Rowińska-Zakrzewska E. i wsp.: Dwa przypadki mykobakteriozy (M. kansasii) u chorych na przewlekłe nadciśnienie płucne zakrzepowo-zatorowe. Pneumonologia i Alergologia Polska. 2004/72
UTHCT: For The Patient: What is MAC (Mycobacterium avium complex) and How is it Diagnosed and Treated?
24.06.2014
Zobacz także
  • Objawy mykobakteriozy
  • Gruźlica: przyczyny, objawy i leczenie
Wybrane treści dla Ciebie
  • Mykobakterioza
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta

Polecają nas