Spór o środki na leczenie palaczy: miało być 90 mln zł, jest 1 mln zł

Spór o środki na leczenie palaczy: miało być 90 mln zł, jest 1 mln złOceń:
(5.00/5 z 1 ocen)
Dziennik Gazeta Prawna

Rocznie do budżetu wpływa 17 mld zł z tytułu podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych. 0,5% z tego, czyli ok. 90 mln zł, miało trafiać na profilaktykę chroniącą przed paleniem oraz na leczenie palaczy. Tak zapisano w ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Faktycznie na ten cel szło prawie sto razy mniej, bo milion złotych. Wszystko przez spór o interpretację przepisu.

– Finansowanie działań profilaktycznych powinno odbywać się w ramach środków posiadanych przez poszczególne resorty i instytucje wytypowane do ich realizacji. Ustanowienie programu nie powinno stanowić tytułu do ubiegania się o dodatkowe środki z budżetu państwa – podkreśla resort finansów.

Z kolei w opinii resortu zdrowia te pieniądze powinny być przekazywane obok tego, co idzie z budżetu na ochronę zdrowia. Jak tłumaczy Milena Kruszewska z Ministerstwa Zdrowia, resort nie otrzymywał funduszy na realizację Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce.

Data utworzenia: 11.04.2016
Udostępnij:
Zobacz także
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • Jan
   2016-05-14 12:40
   Pieniądze te powinny iść na leczenie ofiar palaczy, czyli osób niepalących z ich otoczenia. Palacz zatruwa się świadomie i jest to jego problem, natomiast osoby z otoczenia na pewno tego nie chcą ale często nie mają innego wyjścia (małe dzieci, zastraszone lub unikające konfliktów żony itp.). Nie rozumiem też tłumaczenia, że ciężko z tym skończyć, przecież to są osoby dorosłe, świadome swoich czynów.odpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

 

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

 • Napady kaszlu po przebyciu krztuśca
  Od trzech tygodni choruję na krztusiec, przeszłam antybiotykoterapię. Kaszel w dalszym ciągu się utrzymuje, a wieczorem kaszel się nasila i powoduje duszenie, brak możliwości złapania oddechu, co powoduje panikę, że za moment mogę się udusić. Bardzo proszę o informację, jak należy się zachować w takich momentach, czy są na to jakieś lekarstwa?
 • Czy po roku od kontaktu z osobą prątkującą mogę być chora na gruźlicę?
  Moja siostra cioteczna była chora na gruźlicę (prątkującą - leczyła się). W związku, że z nią trochę się spotykałam postanowiłam zbadać siebie i dzieci. Wszystko było dobrze. Po roku od tych badań zachorowałam. Męczy mnie dwa tygodnie suchy, dręczący kaszel i boli trochę w plecach. Czy to gruźlica?

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies